Za sve kojima je Sacher torta omiljeni kolač, imamo pravu poslasticu. Osim što ćemo ti ispričati porijeklo ove legendarne slastice, donosimo ti i originalni recept za Sacher tortu koja je sočna i puna okusa. Priprema nije komplicirana, no povijest koja se krije iza poznate Sacher torte nešto je zapetljanija.
Originalna Sacher torta nastala je u Austriji
Priča Sacher torte počinje u Austriji. Tijekom 1832. godine na čelu Austrije bio je kancelar Klemens Wenzel von Metternich. Ovom dugovječnom državniku u poznim godinama malo je toga bilo važnije od ostavljanja dobrog dojma na ljude koje je ugošćivao. Svojoj je posluzi jedne večeri dao uputu kako desert treba biti izvanredan, što ne bi bio problem da se glavni chef nije razbolio.
Neiskusni 16-godišnji pripravnik Franz Sacher nije imao izbora; morao je osmisliti i pripremiti slasticu vrijednu divljenja. Čokoladni je biskvit nadjenuo marmeladom od marelice, preklopio drugim biskvitom, prelio ga slojem rastopljene čokolade i pričekao da se ohladi. I te je kaotične večeri nastao originalni recept za Sacher tortu, jedna od najpoznatijih svjetskih slastica.
Koliko je poznato, Franz Sacher je tortu pripremio 5. prosinca 1832. godine. U proteklih je 200-tinjak godina njena popularnost daleko nadišla granice Austrije pa su joj tako u SAD-u posvetili i cijeli jedan dan u godini - upravo 5. prosinca.
Rat Sacher torti: Hotel Sacher i Cafe Demel
Pričom o mlađahnom Franzu Sacheru ponosi se bečki Hotel Sacher, koji je strogo čuvani recept zaštitio pod nazivom Original Sacher-Torte. Njihovi dugogodišnji rivali, obližnji bečki Cafe Demel, desetljećima su tvrdili kako je finalna verzija Sacher torte osmišljena upravo kod njih.
Navodno je Franzov sin, Eduard Sacher, u Cafe Demelu usavršavao svoje slastičarske vještine, a istovremeno i recept naslijeđen od oca.
Da pojasnimo, Eduard je 1876., nakon pripravništva u Demelu, otvorio Hotel Sacher i sa sobom ponio i recept. Tako da, Sacherica možda jest ranije bila u ponudi Demela, no temelji Hotela Sacher izgrađeni su na receptu i prezimenu Franza i Eduarda.
Hotel Sacher i Cafe Demel, udaljeni svega desetak minuta hoda, vodili su kompleksnu pravnu bitku od 1954. do 1963. godine, a mediji su ovu bečku borbu kolokvijalno zvali "Cake war" ili, doslovno prevedeno - Rat torti.
Na kraju se rasprava svela na količinu upotrebljene marmelade i postotak kakaa u čokoladnoj glazuri, a razriješena je na poprilično banalan način. Hotel Sacher odonda koristi naziv "Original Sacher-Torte", dok je Demel brendira kao "Demel's Sachertorte".
Priznajemo da u ovoj zavrzlami ipak bolji prizvuk ima pojam original u nazivu poslastice Hotela Sacher. To se očitava i u njihovim cijenama i medijskom interesu, iako očitih razlika u sastojcima nema. Jedina je vidljiva razlika to što Demel svoje torte premazuje marmeladom s vanjske strane - ispod glazure.
Prodaja se mjeri u desecima tisuća, a brojke idu u korist Hotelu Sacher. Obje verzije dolaze u drvenim kutijama i s čokoladnim žigom te u nekoliko veličina. Kada se servira u hotelskom restoranu, odnosno kafiću, nezaobilazna je i žlica tučenog vrhnja - po uzoru na prvu verziju iz 1932. godine.
Strogo čuvani recept Hotela Sacher
Da razjasnimo, recept koji posjeduje Hotel Sacher čuva se u sefu upravitelja hotela i tek ga rijetki mogu dobiti na uvid. Osim u samom hotelu, torte prodaju i u njihovim specijaliziranim prodavaonicama te kafićima, kao i na web shopu.
Bez obzira na tajnovitost, na službenim su stranicama objavili recept koji su okarakterizirali kao približan. S obzirom na to da im sva slava počiva upravo na Sacherici, vjerovat ćemo im na riječ – i na grame.
Isprobaj i ove tradicionalne austrijske slastice!