Iako je heljda dobro poznata namirnica u zadnje je vrijeme postala ponovno popularna zahvaljujući svojem visokom sadržaju minerala i antioksidansa. Osim 6 grama proteina, 4,5 grama vlakana i čak 33 grama ugljikohidrata heljda sadrži i mnoštvo zdravih hranjivih sastojaka te je zbog toga izvrstan saveznik u održavanju zdravlja srca, a pomaže i u mršavljenju te upravljanju dijabetesom.
Najčešće se uzgaja na sjevernoj polutci, posebno u Rusiji, Kazahstanu, Kini te u istočnoj Europi, a osim što je ukusna, ona je i jeftina namirnica s kojom možeš napraviti mnoštvo raznih jela.
Nadalje, iako ju ljudi često svrstavaju u žitarice, heljda nije slična pšenici, već je biljka u rodu s rabarbarom. Stoga, heljda ne sadržava gluten i sigurna je namirnica i za one koji boluju od celijakalije ili blaže osjetljivosti na gluten. Osim u svojem normalnom obliku, sirovog zrna, sve je češća i uporaba pečenog zrna heljde i brašna od heljde.
Osim minerala, heljda sadržava i fitinsku kiselinu te ju je obavezno, prije pripreme, pustiti da se namače najmanje osam sati, a jela koja možeš spremati s njom ne moraju biti samo slana, već mogu biti i slatka. Od nje možeš napraviti kruh ili štrukle, palačinke i kolačiće, a možeš ju kuhati kao rižu i napraviti heljdinu kašu kao prilog glavnome jelu.
Kuhana heljda (s lukom)
Sastojci:
- heljda
- sol
- luk
- maslac
- pileći temeljac i 200 mL vode
- papar
Priprema:
Već smo naveli kako je heljdu obavezno namočiti do osam sati prije njene pripreme. Stoga, najbolje bi bilo kada bi ju večer prije namočila i ostavila da odstoji preko noći. Ako je u pitanju njeno kuhanje, heljdu trebaš staviti u lonac s vodom u omjeru - jedna šalica heljde na dvije šalice vode. Kada zakipi, dodaj soli po ukusu i kuhaj 15 minuta. Tako kuhanu možeš ju koristiti kao prilog raznim jelima od mesa.
Ako ne voliš njezin "običan" okus, možeš u tavici sa stane na maslacu popržiti luk te u njega dodati pileći temeljac ili kokošju kocku i 200 mL vode, zatim dodaš kuhanu heljdu i papar te prokuhaš još minutu ili dvije i tvoj ukusni prilog je spreman.
Heljda kao doručak
Sastojci:
- heljda
- sol
- mlijeko
- voće po izboru
Priprema:
Heljdu ostavi preko noći u vodi. Ujutro ju isperi, stavi u lonac, opet u istom omjeru, pusti da se kuha i dodaj soli po želji. Pred kraj kuhanja dodaj u nju voće po izboru i malo mlijeka te kuhaj još tri do četiri minute.
Palačinke od heljde
Sastojci:
- 60 g heljdinog brašna
- 1/2 žličice praška za pecivo
- 1/8 žličice soli
- 120 grama nezaslađenog mlijeka od badema
- med, javorov sirup, voće po želji
Priprema:
- U tavicu za palačinke stavi ulje i zatim tavicu stavi na srednje jaku vatru.
- U maloj zdjeli sa strane umuti heljdino brašno, prašak za pecivo i sol. Zatim dodaj bademovo mlijeko.
- Uzmi veliku žlicu, zagrabi smjesu i stavi ju na tavicu. Peci dvije do četiri minute, dok površina ne počne izgledati kao da je suha i kada mjehurići prestanu iskakati.
- Preokreni palačinku i peci još dvije do četiri minute. Ponavljaj postupak dok ne potrošiš tijesto.
- Stavi palačinke na tanjur i prelij ih medom ili javorovim sirupom te dodaj voće po želji. U slast!