Klinčići su maleni, osušeni pupoljci tropskog stabla karanfilovca, koji oblikom podsjećaju na čavliće. Od davnina su klinčići cijenjeni zbog osebujne arome (miris im je topao, a okus slatkasto-opor) i ljekovitosti. Ime mu dolazi od latinske riječi "clavus“ što znači čavao, a dobio ga je zbog svog specifičnog oblika.
Domovina klinčića, kojeg znamo i pod imenom karanfilić, je Molučko i Filipinsko otočje. Ljekovitost klinčića poznavali su Kinezi i Indijci još 2000. godina prije nove ere. Kopnenim putem preko Male Azije karavani su donosili klinčić do obala Crvenog mora. U vrijeme Rimskog Carstva klinčić je dospio u Europu kao dragocjen začin. Kad je Magellan oplovio svijet, otvorivši ujedno i put do začina, počela je i nova era trgovine mirodijama, koja je bila i uzrok mnogim ratnim sukobima.
Ljekovito djelovanje klinčića
- Ublažava zubobolju i bolne desni
- Smanjuje visoku temperaturu
- Poboljšava probavu i smiruje nadražen želudac
- Pomaže kod kožnih upala
- Ubija parazite
- Pomaže ukloniti gljivicu candida albicans
- Pomaže kod upale sinusa
Klinčić u kulinarstvu
Klinčić ima karakterističan miris i oštar, gotovo ljut okus. Zbog jačine ga treba koristiti malo i oprezno, bez obzira da li dodajemo cijeli klinčić ili ga koristimo usitnjenog u prahu. Upotrebljava se za medenjake, peciva, deserte, za kuhano vino, za kompote, i za voćne likere. Odlično se slaže sa čokoladom, narančom i jabukom. Dodaje se i kao začin slanim jelima: crvenom mesu u gulašima i u pašticadi, uz jela s kiselim i crvenim kupusom, za pripremu orijentalnih jela s rižom. Sastavni je dio začinske mješavine curry. Francuzi ga dodaju kod kuhanja tako da nabodu nekoliko klinčića u luk, pa ga prije posluživanja izvade iz juhe ili ragua.
Najbolje ga je kupovati u cjelovitom obliku, jer pakiran u prahu brzo gubi okus, a i njegova ljekovita svojstva propadaju. Cijele klinčiće se preporučuje potrošiti u roku od godinu dana, a mljevene unutar šest mjeseci. Budući da je vrlo čvrste strukture, teško ga je usitniti pa se savjetuje samljeti ga u mlincu za kavu. Sprema se u zatvorene posude i drži na suhom i tamnom mjestu. Svježinu začina moguće je produžiti čuvanjem u hladnjaku.
Jeste li znali?
Klinčić još od najstarijih vremena slovi i kao afrodizijak. Upravo je njegovo afrodizijačko djelovanje još u 13. stoljeću opisao danski travar Harpenstreng riječima: Klinčić kod muškarca budi "želju za ženom".
Probajte klinčić u ovim receptima:
Iz male enciklopedija začina pročitajte još: