Činjenica je da nam rijetko za pripremu doručka treba cijeli avokado. Obično je polovica dovoljna, i vječno smo u stisci s vremenom, zbog čega ostatak nerijetko poprimi neprivlačnu smećkastu boju. Budući da bacanje hrane nije opcija, postoji nekoliko trikova koje smo naučili kako bismo toj usamljenoj polovici maksimalno produljili rok trajanja.
Kako spriječiti oksidaciju avokada?
Najprije treba istaknuti kako je kisik najveći neprijatelj narezanog avokada. Baš kao i u slučaju jabuka i krumpira, nož oštećuje biljne stanice. Enzimi koji su dodat bili "zarobljeni" u stanicama počinju reagirati s kisikom i avokado mijenja boju.
Preporučujemo da za kasnije spremiš polovicu u kojoj je ostala koštica i da ne guliš koru, kako bi što manji dio avokada bio izložen kisiku. Pokapaj ga limunom, čvrsto ga omotaj plastičnom folijom i stavi ga u hladnjak.
Niska temperatura također će usporiti nastajanje smeđih mrlja, ali ne zadugo. Ovim postupkom možeš si kupiti dan ili dva, taman dovoljno da razmisliš koji novi recept želiš isprobati.
Što napraviti s ostatkom avokada?
Odabir recepta primarno ovisi o tome jesi li tip za slatko ili slano. Ako spadaš u prvu kategoriju, preporučujemo da preostalu polovicu iskoristiš u pripremi viralnog toplog sendviča s tunom i avokadom. Gotov je za tren, a poslužit će kao doručak, gablec i brzi ručak.
Ljubitelji palačinki oduševit će se slanom verzijom s avokadom, koju mogu kombinirati s jajem na oko, suhomesnatim proizvodima i kiselim vrhnjem. Oni koji su skloniji tortiljama, ostatak avokada mogu upakirati u wrap s ostacima piletine i špinatom.
U slučaju da slatko u tvom domu ima prednost, predlažemo da se počastiš browniejima s avokadom. Osim što su zaista brzo spremni za serviranje, dobra je vijest da mogu danima stajati u hladnjaku, a prikladni su i za zamrzavanje. Alternativa je predobra krema od avokada, mlijeka i meda, spremna za serviranje za doslovno 3 minute.
U svakom slučaju, ta famozna polovica avokada neće propasti. Naravno, uvijek možeš napraviti i dobri stari guacamole. U slast!