Važno je dobro poznavati začine kako bi jela bila ukusna i optimalno začinjena. No još je važnije znati kako se začini pravilno čuvaju, odnosno skladište, kako bi zadržali puninu okusa, boje i mirisa. U nastavku pročitaj najvažnija pravila za skladištenje začina.
Provjeri u kakvom su stanju začini
Ne postoji univerzalni dogovor o točnom roku trajanja začina. Ipak, ako primijetiš da je začin izgubio svoju aromu, miris ili boju, odnosno svoje prepoznatljivo svojstvo bolje ga je odmah baciti.
Iako će se kvaliteta okusa začina s vremenom neizbježno smanjivati, moguće je produljiti okus i svježinu začina odgovarajućim skladištenjem. Također, stručnjaci se slažu, cijeli začini traju mnogo dulje od mljevenih.
Kupovina cijelih začina i njihovo mljevenje kod kuće neposredno prije uporabe povećat će bogatstvo aroma, okus i svježinu začina. Imaj na umu da je neke cijele začine, poput sjemenki kima i mahuna kardamoma, lakše samljeti nakon što se prepeku u tavi.
Začine kupuj u malim količinama
Budući da je rok trajanja mljevenih začina samo oko godinu dana - i budući da ne možeš uvijek pouzdano znati kada su začini samljeveni, uvijek kupuj manje količine, koje će ti potrajati sljedećih 6 mjeseci. Imaj na umu da se neki začini, poput čilija u prahu ili curryja, obično koriste u relativno velikim količinama, ponekad se u jednom receptu koriste čak dvije do četiri žlice.
U tim je slučajevima manja staklenka dovoljna samo za pripremu nekoliko jela. Za ostale začine koji imaju vrlo jake arome, poput mljevenog klinčića ili mljevenog muškatnog oraščića, dovoljne su manje veličine.
Začine uvijek čuvaj dobro zatvorene
Začine treba držati dobro zatvorene, ponajbolje u staklenkama. Izbjegavaj plastične kutijice za začine. Zašto je ovo važno? Naime, začini koji su izloženi zraku brže će izgubiti aromu.
Začine skladišti na tamnom i suhom mjestu
Iako bi niz staklenih posudica za začinima na prozorskom pultu mogao izgledati lijepo, začine valja spremiti podalje od izvora topline i sunčeve svjetlosti. Naime, izravna sunčeva svjetlost ubrzava gubitak okusa, pa je staklenke sa začinima ponajbolje držati u ladici ili ormaru.
Toplina i vlaga - najveći neprijatelji začina
Polica iznad štednjaka mogla bi se činiti zgodnim mjestom za čuvanje omiljenih začina, ali toplina je još jedan faktor koji brzo narušava njihov okus. Također, izbjegavaj skladištenje začina u blizini perilice posuđa, drugog opasnog - i manje očitog - izvora topline.
Vlaga je također veliki neprijatelj začina te ubrzava proces kvarenja. Nikada ne stavljaj začine u hladnjak ili zamrzivač i uvijek provjeri jesu li staklenke ili mjerne žlice potpuno suhe prije no što ih uroniš u posudicu za začinima. Ako pak začine prebacuješ u staklenke, vodi računa da su one u potpunosti suhe i čiste.
I još malo o začinima...