Tjestenina je univerzalno omiljena – povoljna, zasitna i raznovrsna. Imaš kutiju tjestenine u smočnici? Večera je praktički riješena. No čak i ako misliš da znaš sve o kuhanju tjestenine, postoji nekoliko čestih pogrešaka zbog kojih to omiljeno talijansko jelo neće biti na visini zadatka – savršeno kuhano, aromatično i spremno upiti i zadnju kap umaka. Slijedi 8 najčešćih pogrešaka pri kuhanju tjestenine i jednostavnih savjeta kako ih izbjeći.
Kuhanje tjestenine u premalom loncu
Jedna od najčešćih pogrešaka je korištenje lonca koji je jednostavno premali za količinu tjestenine koja ti je potrebna. Tjestenina se prilično povećava tijekom kuhanja, pa treba puno prostora i dovoljno vode kako bi se ravnomjerno skuhala.
Ako se tjestenina kuha u premalo vode, često je ljepljiva i nedovoljno gumena. Za 500 grama tjestenine koristi 4-6 litara vode – i nećeš pogriješiti.
Nedovoljno posoljena voda za kuhanje tjestenine
Tjestenina sama po sebi nema puno okusa, pa je ključno da voda u kojoj se kuha bude dobro posoljena. Voda bi trebala biti ukusna, ali ne preslana – kažu da bi trebala biti slana poput mora, no to je često previše.
Umjesto toga, ciljaj na okus sličan blago začinjenoj juhi. Najbolje je dodati 1 žlicu soli na svaku litru vode.
Dodavanje ulja u vodu u kojoj se kuha tjestenina
Dodavanje maslinova (ili nekog drugog) ulja u vodu za kuhanje možda zvuči kao dobra ideja kako bi se spriječilo da se tjestenina zalijepi, ali zapravo stvara više problema nego koristi.
Ulje ne sprječava lijepljenje, već čini tjesteninu skliskom, pa umak neće moći dobro prianjati. Maslinovo ulje je dragocjeno – čuvaj ga za kasnije, kad dođe vrijeme za posluživanje!
Lomljenje dugačkih vrsta tjestenine poput špageta
Lomljenje špageta ili drugih dugih oblika tjestenine kako bi stali u lonac može biti primamljivo, ali je bolje biti strpljiv i pustiti tjesteninu da se postupno spusti u vodu kako se mekša.
Lomljenjem gubiš dio užitka pri motanju tjestenine oko vilice, a neki kažu i da donosi lošu sreću! U svakom slučaju, koristi dublji lonac i polako guraj tjesteninu u vodu kako se kuha.
Ne provjeravaš tjesteninu dovoljno često
Vrijeme kuhanja navedeno na kutiji tjestenine samo je okvirna procjena. Svaki brend tjestenine je malo drukčiji, a najbolja tjestenina je ona kuhana do savršenog al dente – dovoljno mekana da se jede, ali s blagim otporom pod zubima.
Redovito provjeravaj tjesteninu tijekom kuhanja kako bi osigurao da je baš po tvom ukusu.
Bacanje vode u kojoj se kuhala tjestenina
Voda u kojoj se kuhala tjestenina prava je tajna uspjeha svakog umaka. Kad tjestenina kuha, otpušta škrob u vodu, koji postaje ključan sastojak za stvaranje kremastih, povezanih umaka.
Prije nego što ocijediš tjesteninu, obavezno sačuvaj šalicu ili dvije te vode – ona će ti pomoći stvoriti savršeno povezani umak koji se lijepo hvata za tjesteninu.
Ispiranje tjestenine nakon kuhanja
Isprati tjesteninu nakon kuhanja? Samo ako planiraš hladnu tjesteninu za salatu! Ispiranjem uklanjaš sav onaj korisni škrob koji pomaže da umak lijepo prianja uz tjesteninu.
Kad poslužuješ topla jela, uvijek ocijedi tjesteninu bez ispiranja kako bi zadržala sposobnost upijanja okusa.
Zanemarivanje važnosti oblika tjestenine i umaka
Nije svejedno koju tjesteninu koristiš za koji umak. Oblik tjestenine uvelike utječe na to kako će se umak držati i kako ćeš ga doživjeti. Na primjer, deblja tjestenina s utorima, poput rigatonija, odlično hvata bogate umake poput ragùa, dok su duge, ravne tjestenine, poput linguina, savršene za lakše, morski inspirirane umake.
Tradicionalne kombinacije uvijek su dobar izbor, no slobodno eksperimentiraj i stvori svoju omiljenu kombinaciju.
Sada kada znaš sve o kuhanju tjestenine, isprobaj i ove genijalne recepte!