S obzirom na to da je riječ o važnom blagdanu kao što je Uskrs, tradicionalni kolači su posebno dotjerani. Dizano tijesto oblikuje se prave jestive skulpture, a peku se velike pletenice i vijenci, ali i mala peciva poput pereca i pogačica te se ponekad umeću ili upletu raznobojne pisanice.
Kako bi im podarili svečano ruho, različite vrste uskrsnog slatkog kruha premazuju se otopinom šećera u vinu ili glazurom od jaja i šećera i malo ulja pa se pogače, vijenci, pletenice i slatki nabujci sjaje kao da su lakirani.
Tijesto je, pogotovo kod dalmatinske pogače, intenzivne žute boje za koju su zaslužna brojna jaja, a poznato je kako su u prošlosti u pogaču znali stavljati šafran kako bi bila što žuća.
Sitni kolači
Posvuda se prave i suhi sitni kolači uz pomoć limenih modlica u obliku srca, zečeva i patkica. Sitni kolači dulje stoje, a na stolu imaju i dekorativnu ulogu. To su primjerice vanilin kiflice, londoneri, punjene oblatne ili pak slatki uskrsni keksići u obliku zečića.
Kolači s makom, orasima i grožđicama
Omiljeni uskrsni kolači su i različite savijače i pite s bogatim punjenjem od maka, oraha ili grožđica. To su kolači koji su se do danas zadržali u našoj uskrsnoj tradiciji, a nastali su u neka davna vremena od sastojaka koji su tada jedini bili dostupni.
Dubrovačka rožata
Rožata se tradicionalno blaguje na Uskrs u dubrovačkom kraju. Iako karakterom odudara od ostalih kolača, rožata ili rozata ipak ima zajedničku poveznicu. U pripremi ove delikatese koriste se brojna jaja – simboli blagdana Uskrsa.
Pinca ili sirnica
Još jedan sjajan tradicionalan kolač - nekad se pripremao samo u Dalmaciji, a sada je cijela Hrvatska prihvatila ovu slatku tradiciju. Nudimo ti na izbor 2 recepta, od kojih je jedan samo za odrasle jer sadrži dosta alkohola...