Špajza 05. prosinca 2024.

Može li se med pokvariti i kako ga pravilno čuvati?

med, saće
Med u saću
foto: Olivie Strauss/Unsplash
U nastavku doznaj odgovor na to intrigantno pitanje, uključujući savjete o čuvanju meda, kako se nositi s kristalizacijom i zašto ovaj prirodni proizvod ima tako jedinstvena svojstva

Med je neizostavan dio gotovo svake kuhinje. Ovaj slatki eliksir ima široku primjenu – od slastica i napitaka do pikantnih jela i umaka. Njegova bogata povijest i raznolika upotreba čine ga posebnim, a malo tko može odoljeti njegovu okusu.

No pitanje koje se često postavlja je može li se med pokvariti. Ili on traje zauvijek, kako se često tvrdi? Evo odgovora na to intrigantno pitanje, uključujući savjete o čuvanju meda, kako se nositi s kristalizacijom i zašto ovaj prirodni proizvod ima tako jedinstvena svojstva.

Prirodni med Možda vas zanima... Kako pravilno kušati med u 5 jednostavnih koraka Špajza

Što je zapravo med?

Med je gusta, slatka tekućina koju pčele proizvode od biljnog nektara. Postoje stotine vrsta meda diljem svijeta, a svaki od njih ima jedinstveni okus i boju, koji ovise o biljci iz koje dolazi nektar – što je med tamniji, to mu je okus jači. Može li med propasti? U pravilu – ne.

med, saće | Author: Olivie Strauss/Unsplash Med u saću foto: Olivie Strauss/Unsplash

Med se sastoji od oko 80% šećera i 18% vode, što ga čini izrazito nepovoljnim okruženjem za razvoj bakterija i plijesni. Njegova gusta tekstura sprječava prodor kisika koji je ključan za rast mikroorganizama, a prisutnost glukonske kiseline daje mu blago kiseli pH dodatno otežavajući razvoj bakterija.

Međutim, med može izgubiti kvalitetu ako dođe do kontaminacije ili nepravilnog skladištenja. Ako primijetiš plijesan, neugodan fermentirani miris ili “čudan” okus, vrijeme je da ga baciš.

Možda vas zanima... Med nije veganski, ali ovih 6 alternativa jesu! Špajza

Što s kristaliziranim medom?

Kristalizacija meda prirodan je proces i ne znači da se med pokvario. To se događa kada se dio šećera odvoji od vode i pretvori u kristale. Ovakav med možeš jesti bez brige, ali ako ga više voliš u tekućem stanju, lako ga možeš omekšati.

Jednostavno zagrij med u posudi s toplom vodom na laganoj vatri pazeći da voda i med ne proključaju. Visoke temperature mogu uništiti korisne enzime i kvasce u medu pa pripazi da zagrijavanje bude nježno.

med | Author: Abishek Tewari/Unsplash Med foto: Abishek Tewari/Unsplash

Zašto med ima rok trajanja na ambalaži?

Rok trajanja na pakiranjima meda više je smjernica za trgovine nego stvarni pokazatelj njegove kvalitete. Označeni datum pomaže trgovcima osigurati najsvježije proizvode na policama.

Sve dok je ambalaža pravilno zatvorena, med može trajati godinama pa čak i desetljećima. Ipak, s vremenom mu se kvaliteta može promijeniti. 

smočnica, špajza Možda vas zanima... Neće se pokvariti: 10 namirnica bez roka trajanja Špajza

Posebna svojstva meda

Med je većinom sastavljen od šećera i nije bogat hranjivim tvarima, no ima fascinantna prirodna svojstva. Prirodno proizvodi vodikov peroksid, antiseptik koji se koristi za tretiranje manjih rana i posjekotina.

U prošlosti su liječnici koristili med kao lijek, a čak se i danas medicinski obrađen med koristi u borbi protiv određenih infekcija otpornih na antibiotike. Med također može biti koristan za ublažavanje kašlja. Studije su pokazale da može djelovati kao učinkovit sirup protiv kašlja za osobe starije od jedne godine. Nije ni čudo što je čaj s medom prvi izbor kad osjetiš prve znakove prehlade.

 | Author: Nicola Barts/Pexels Med se koristi i kao lijek foto: Nicola Barts/Pexels

Kako pravilno čuvati med?

Za med koristi hermetički zatvorene posude: Med treba čuvati u dobro zatvorenim posudama kako bi se spriječila kontaminacija mikroorganizmima iz okoline i upijanje vlage. Višak vlage može povećati udio vode u medu i omogućiti rast bakterija.

Med drži na hladnom i suhom mjestu: Med može čuvati i u hladnjaku, no to će ubrzati proces kristalizacije. Kako bi med ostao tekuć, najbolje ga je držati na tamnom i hladnom mjestu poput smočnice ili ormarića.

Izbjegavaj kontaminaciju meda: Nikada nemoj koristiti prljave ili mokre žlice za vađenje meda iz staklenke. Takva praksa može u med unijeti neželjene bakterije i plijesan.

Imamo i super recepte s medom...

Oslić u marinadi od meda i balzamičnog octa Možda vas zanima... Oslić u marinadi od meda i balzamičnog octa Recepti medena pita Možda vas zanima... RECEPT DANA Medena pita vraća nas u djetinjstvo Recepti Možda vas zanima... Ukusni i aromatični kotleti s medom Recepti Možda vas zanima... Medenjaci - neizbježna božićna poslastica Recepti Možda vas zanima... Dobrobiti meda i recepti koje ne smiješ propustiti Recepti

 

Komentari 0
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.