Brzinski umaci poput pesta, kremasti bijeli ili crveni umaci na bazi vrhnja i rajčice, brzinska tjestenina s maslacem ili ona s dodatnom dozom mesnih i ribljih aroma - obožavamo ih baš sve! Donosimo ti savjete za pripremu te popis od 10 zbilja dobrih tanjura tjestenine za svaki dan...
Špagete nemoj lomiti!
Kod pripreme tjestenine nema puno mudrosti. Zagrij što veću količinu vode dok se ne pojave mjehurići, dobro je posoli, pa zatim u nju ubaci tjesteninu. Špagete nemoj lomiti, pusti da omekšaju te zatim dijelove koji su izvan posude pomoću kuhače uguraj u vodu.
Tjesteninu kuhaj prema uputama na pakiranju
Tjesteninu kuhaj prema uputama na pakiranju i svakako pripazi da ju ne prekuhaš. Al dente tjestenina najbolja je i najzdravija varijanta pripreme tjestenine.
Koristiti možeš integralnu, pirovu ili tjesteninu od durum pšenice. Važno je tek slijediti pravila na pakiranju.
Dragocjena voda od kuhanja tjestenine
Za jednostavne umake potrebna će biti tek voda u kojoj se kuhala tjestenina, kockica maslaca i omiljeno svježe začinsko bilje. Pripremi ih tako da na tavi otopiš maslac, dodaš začinsko bilje, koji režanj češnjaka, a zatim pričekaj da bilje otpusti svoje arome.
Dodaj nekoliko žlica vode u kojoj se kuhala tjestenina i tjesteninu. Dobro promiješaj i začini po želji. Sjajan dodatak u baš svakoj jednostavnijoj varijanti pripreme tjestenine bit će dobra doza sira po želji. Parmezan je uvijek odličan odabir!
Za nešto složenije, guste i bogatije umake kao ukusnu bazu koristi luk i korjenasto povrće, a povrće zatim, prema željama, prije spajanja s tjesteninom baci u blender i pretvori u gusti umak.
Dodavanje tjestenine u umak pred sam kraj kuhanja dat će na boljim i dubljim aromama pa svakako, umjesto dodavanja umaka na čistu tjesteninu, pokušaj sve komponente prije posluživanja pomiješati.