Vjeruje se da kumin potječe iz Egipta, iako se već tisućama godinama kultivira na Bliskom Istoku, Indiji, Kini pa čak i diljem Mediterana. Kumin kao začin je bio popularan još u drevnom Egiptu, a tome svjedoče i nađeni plodovi kumina u grobnicama. Za zrna kumina se dosta govori i u Bibliji. Za vrijeme rimskih imperatora kumin se tretirao kao začin, ali i kao lijek.
Plinije kaže kako je Nerona prevario njegov podanik tako što je jedno vrijeme svakog dana pio čaj od kumina, koji uzrokuje jako bljedilo kože. Bolestan, blijed izgled kože tog podanika je natjerao Nerona da pristane na sve njegove zahtjeve.
Zemlja porijekla kumina smatra se teritorij Srednje Azije, ali se on danas uzgaja uglavnom u mediteranskoj oblasti, gdje je i prvobitno odgajan. Najveće plantaže kumina su u Maroku, Egiptu, Indiji, Siriji, Sjevernoj Americi i Čileu.
Izgledom sličan sjemenkama kima ovaj začin krasi intenzivna aroma nalik papru s notom citrusa.
Sam kumin je bogat izvor željeza, a sadrži i mangan, kalcij i magnezij. Tradicionalno, kumin je poznat kao prijatelj dobre probave, a čini se da znanstvena istraživanja potvrđuju stara vjerovanja. Naime, studije pokazuju da kumin potiče lučenje enzima gušterače nužnih za pravilnu probavu i apsorpciju nutrijenata. Zahvaljujući sadržaju željeza kumin može biti od koristi za jačanje imuniteta, a pripisuju mu se i antivirusna svojstva osobito u slučaju prehlade.
Kumin u kulinarstvu
U kulinarstvu, kumin se koristi u zrnu ili mljeven. Najbolje je sjemenke kumina držati u dobro zatvorenom spremniku, na suhom, tamnom i hladnom mjestu jer će one tako zadržati svoja obilježja (okus i miris) tijekom šest mjeseci. Kumin se jelima dodaje sam ili kao sastavni dio mješavine začina od kojih su najpoznatije curry i Garam Masala začin.
Orašasto-papreni okus kumina daje specifičnu aromu čiliju i drugim meksičkim jelima (npr. Chili con carne), te ima značajnu ulogu u indijskoj i bliskoistočnoj gastronomiji gdje je on jedan od ključnih sastojaka curry začina. Kumin se dodaje curry jelima, marinadama, kobasicama, jelima s ražnja ili grilla, jelima sa sirom, jajima, grahom, ribom, janjetinom, svinjetinom i couscousom. Smeđa riža dobiva novu dimenziju uz sjemenke kumina, a sljubljuje se dobro i s ribom i jajima. Od povrća najbolje je kombinirati ga s patlidžanom.
Kako odabrati začin?
Kad god je moguće kupite kumin u zrnu, a izbjegavajte onaj u prahu jer ima manje okusa i brže gubi okus. Iako su začini u prahu dostupni svima, raspitajte se u lokalnoj prodavaonici organski uzgojene hrane za kumin u zrnu. I prah i zrna se čuvaju na hladnom, suhom i tamnom mjestu. Začin u prahu možete koristi otprilike 6 mjeseci, dok će sjemenje ostati svježe i do godine dana.
Kratki savjet: Za još intenzivniju aromu jela, kratko prepecite sjemenke kumina.
Isprobajte kumin u ovim receptima:
Španjolska piletina sa sedam začina
Tikka masala: Čarobna indijska piletina
Pileći curry s indijskim oraščićima
Saznajte sve i o ovim začiima: