Kim raste u srednjoj Europi, sjevernom dijelu Azije i Afrike. Dvogodišnja je biljka koja raste na travnatim i plodnim livadama, a raste i pored puta. Kimu odgovaraju mjesta koja su sunčana, vlažna, hladna, trpi visoke temperature, dok nešto slabije podnosi mraz. Rasprostranjen je po cijeloj Europi, kao i po azijskim i afričkim zemljama Mediterana. Jestiv dio biljke je plod, list i korijen, a najčešće se koristi plod. Kao korov raste po planinskim i nizinskim livadama, te vrtovima i plantažama Europe, Azije i Afrike.
Kako bi otjerali zle duhove i omogućili normalan rast biljci, prilikom sijanja kima stari su Grci glasno psovali i kleli. Kao začin odavno je osvojio svijet, ali je dobro poznat i kao lijek, u biljnoj medicini, prvenstveno kao sredstvo protiv stvaranja plinova i nadutosti. Najviše se koristi u liječenju različitih crijevnih bolesti.
Kim u kulinarstvu
Kim je začin koji ima ukus sličan papru, pikantan je, ljut a ima opor miris i ukus, dok stabljika miriše lijepo i koristi se za pripremu kozmetičkih preparata.
Kim je klasičan začin teškoj hrani: jelima od krumpira, mahunastog povrća, kupusa i dodatak je pecivu. Listovi kima imaju okus peršina i kopera, pa je izvrstan dodatak juhama i salatama. Korijen se može kuhati, kao svako drugo povrće. Plodovi su omiljeni naročito u židovskoj, sjeverno i istočno europskoj kuhinji, kao začin pecivima od raži, gulašu, siru, kolačima, jabukama i rakiji. Ni nakon dužeg vremena plodovi kima ne gube na kvalitetu i aromi. Od kima se rade i likeri i rakije.
U Francuskoj, sir se često začinjuje kimom kako bi se pojačao ukus i miris ove odlične kombinacije! Kada koristite kim, nemojte koristiti druge začine osim papra i soli, kako ne biste pokvarili ukus!
Isprobajte kim u ovim receptima:
Palačinke s nadjevom od kiselog kupusa
Mirisna juha od sira na tirolski
Saznajte sve i o ovim začinima: