Upustiti se u avanturu zvanu kuhanje ponekad predstavlja ogromne količine truda i volje, no rezultati, uz takav pristup, nikada ne izostaju. Upravo zato, sastavili smo vodič kroz 10 osnovnih jela i načina pripreme koji će pomoći čak i onima koji su mislili da ne znaju kuhati.
1. Temeljac
Osnova svake juha, umaka, rižota i dobre tjestenine bit će bogati temeljac. Jednom kada usavršite jednostavnu pripremu i jelima umjesto vode dodate šalicu ili dvije temeljca, vaša će jela poprimiti daleko bolje okuse i mirise. Odlične savjete o pripremi temeljca od kostiju možete pronaći i na blogu Kuživancija.
2. Povrće
Pečenje i kuhanje povrća ne čini se uvijek kao najjednostavniji zadatak. Kuhano povrće ili ono pripremljeno na pari najbolje će se snaći uz teža jela dok pečenje iz povrća izvlači više aroma te postaje idealno samostalno jelo ili jedna od glavnih komponenti jednostavnih tanjura.
3. Meso
Priprema mesa jedan je od delikatnijih zadataka u kuhinji. Postoje brojna pravila, ovisno o komadu mesa i životinji kojoj je pripadao, pa vam u nastavku donosimo nekoliko korisnih savjeta za različite vrste pripreme.
4. Riba
Vjerujemo kako se u pripremu ribe upuštate nešto rjeđe nego je to slučaj kod mesa. Zbog premale dostupnosti domaće ribe, ali i nešto viših cijena, riba se na našem jelovniku ipak nalazi rjeđe od mesa. Kako bi ti rijetki trenuci bili što ukusniji, u nastavku donosimo trikove za pravilno čišćenje i pripremu baš svake ribe.
5. Umaci
Umaci su svakako jedna od omiljenih komponenti dobrog ručka. Uz tjesteninu ili odrezak, uz pečenje ili omiljeni prilog, jedno je sigurno, ne pripremite li dobar umak, ni ostatak jela neće imati previše smisla. Za vas smo odabrali nekoliko baznih umaka, a sve o istima donosimo u nastavku.
6. Začini
Često čujemo rečenicu kako su začini duša jela. Bez začina naši bi tanjuri bili bi bezlični i bezukusni pa je kod kuće uvijek dobro imati bazične začine poput soli, papra, peršina, bosiljka, origana, ružmarina,lovorovog lista, kurkume i curryja.
Svakako pokušajte doći do domaćih, netretiranih začina kako biste ih bezbrižno mogli ubacivati u svoja jela, a više o nekima od najvažnijih pročitajte u našim tekstovima.
7. Prilozi, tjestenine, rižota
Klasični prilozi poput žitarica i mahunarki uvijek su dobra ideja, no želite li dodatno začiniti vaše tanjure, svakako se okušajte i u pripremi posebno ukusnog pire krumpira, pečenog povrća, rižota ili tjestenine.
8. Tijesto
Dizano, prhko vučeno, ono za pizzu, slatke rolade, krafne, bureke i kroasane. Naučite kako se priprema baš svaka vrsta tijesta na najjednostavniji način, pa kod kuće uživajte u pekarskim proizvodima boljima čak i od onih iz pekarnica. Klipići i kiflice, domaća pizza, babka ili savijača nakon ovih uputa više nikada neće biti iste.
9. Salate
Pravilan omjer soli, octa, žitarica, korjenastog i lisnatog povrća odredit ćete po svom ukusu, no neka od pravila za pripremu dobre salate, posebice one za van, govore nam kada se u zdjelu ubacuje koja vrsta povrća, koje se voće dobro slaže uz određene kombinacije, ali i koje orašaste plodove možete dodati svojoj salati za još hrskavije note omiljenih sezonskih šarenih zdjela.
10. Slastice
Kada je u pitanju priprema slastica, trebat će vam ipak nešto više truda i pažnje, ovisno o vrsti kolača ili torte koju pripremate. Ipak, trikova koji će vam olakšati posao nikad dovoljno i upravo zato, donosimo vam jednostavne načine pripreme savršenih slastica.