Borovica je prilično rasprostranjen stari europski začin. Još su stara europska plemena poznavali i cijenili bobice prije svega zbog njihove ljekovitosti.
Po njihovom uvjerenju, pomagale su protiv cijeloga niza bolesti, kako kod čovjeka tako i kod životinja. Žvakanje borovice je važilo za najbolje sredstvo protiv svih okuži. U srednjem vijeku su vjerovali da čak sprječava i kugu. Tako je ova biljka ušla u mnoga vjerovanja i vradžbine. Drvo se moglo paliti samo u određene svrhe, a ogrlice od bobica su tjerale zle duhove i štitile od uroka.
Beru se od rujna do kasne jeseni, a u kuhinji se koriste sušene – kao cijelo zrno ili se smrvi u mužaru. Borovica dolazi do izražaja kad je drugom voću već ‘odzvonilo’: ona na jesenjem suncu i dalje upija dragocjene sastojke. Pripada obitelj cipresa, a najviše je ima u južnim krajevima: Grčkoj, Španjolskoj, južnoj Francuskoj te Italiji iz čije Toskane dolaze njezini najkvalitetniji plodovi.
Zajedno s hranom, borovice djeluju kao najfiniji začin. Obična borovica ili smreka je začin prisutan u europskoj kuhinji, naročito u kuhinji alpskih zemalja. Njome se začinjavaju jela od kiselog kupusa i meso, naročito divljač. Dobro se kombinira s paprom, mažuranom i lovorom, ali i voćem. Izvrsno će zaokružiti aromu miješanih marmelada, a zanimljiv su i sofisticiran prilog uz kiselo pečenje, divljač, riblja jela te ostale tamne umake uz jela od mesa. Koriste se i za pečenje alkoholnih napitaka, poput džina. Kao začin mogu se koristiti i svježe i sušene bobice, cijele ili usitnjene. Poboljšat će ukus i jelima na bazi vrhnja, npr. jela s gljivama, te jelima od povrća.
Bobicama borovice treba i do tri godine da sazru, a na svom vrhuncu znaju biti debele i do 1 cm. Domaći plodovi se mogu naći već od listopada, a njihovo sakupljanje prilično je mukotrpan posao, s obzirom na to da se do njih dolazi kroz šipražje i druge neprohodne prepreke. Zbog njihove nepristupačnosti, jer se od berača brane oštrim, igličastim lišćem, nisu baš jeftine. Borovice se mogu jednostavno skuhati s jelom, a možete ih prethodno i blago zgnječiti kako bi njihova kožica lakše pustila svoje ukusne sadržaje.
Saznajte sve i o ovim začima: